-0.2 C
Skopje
Wednesday, January 26, 2022

Враќање на Цетињскиот манастир на ЦПЦ- иницијатива пред градското Собранието

Најчитани вести

Собранието на општина Цетиње денеска ќе се изјасни по иницијатива на граѓаните за враќање на манастирот Цетиње на  Црногорската православна црква (ЦПЦ).

Иницијаторите на иницијативата наведуваат дека сопственикот на манастирот е „престолнината Цетиње“ и додаваат дека „светилиштето, чие враќање го бара ЦПЦ, е изградено од генерации Цетињани и Црногорци“, вклучувајќи ги и предците или дел од предците на потписниците на петицијата.

Манастирот Цетиње е формално правно во сопственост на општина Цетиње, додека Митрополијата црногорско-приморска (МЦП) на Српската православна црква (СПЦ) тврдат дека и припаѓаат на неа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com