20.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Во Mansory мислат дека Maybach може да биде уште полуксузен

Најчитани вести

Префинетоста на најлуксузниот Мерцедес зад името Мајбах вклучува и повеќе коњски сили под долгата предна хауба.

Недолго по презентацијата на сеопфатно ажурираниот Mercedes-Maybach GLS, германската тјунинг компанија Mansory ја заврши работата на репрезентативна лимузина базирана на S-Class, која го претставува одговорот на Mercedes на луксузните седани на Rolls-Royce и Bentley, по сличен рецепт.

За бројните детали на каросеријата кои ја красат двобојната каросерија, користен е само јаглерод, од кој е направен масивниот заден дифузор, а овој пат Mansory се потруди да дизајнира сè заедно во дискретно пакување. Стандардните бандажи на двете верзии (S580 и S680) се заменети со нови 22-инчни бандажи со гуми 265/30 напред и 305/25 задни.

Под хаубата на Mercedes-Maybach S580, поставен е 4-литарски битурбо V8 мотор, и наместо 503 КС и 700 Nm, развива 600 КС и 820 Nm максимален вртежен момент, кој се дистрибуира на двете оски со помош на 9-степен автоматски менувач.

Во случајот на помоќната верзија (S680), придвижувана од 6-литарски битурбо V12 мотор, возачот може да смета на 720 КС и 1.000 Nm максимален вртежен момент, што е за 108 КС и 100 Nm повеќе од потенцијалот што се нуди со стандардна верзија, а на седанот долг 5,46 метри ќе биде доволно да „пука“ од 0 до 100 km/h за четири секунди.

На купувачите им се остава слобода да ги изберат боите и најквалитетните материјали за обложување на внатрешноста, каде традиционално просторот зад предните седишта е резервиран за само две лица.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com