16 C
Skopje
Tuesday, May 11, 2021

ВО 2021 ГОДИНА, ПАНДЕМИЈАТА НЕМА ДА ЗАСТАНЕ, сепак ништо од колективниот имунитет!?

Најчитани вести

Можеби има некои земји кои би можеле да го постигнат ова, но и тогаш ситуацијата нема да биде нормална.

Програмите за вакцинација нема да обезбедат колективен имунитет од годинашната пандемија во светот, изјавија неколку здравствени експерти, нагласувајќи дека има ограничен пристап до сиромашните земји, проблеми со довербата во заедницата и потенцијални мутации на вирусот.

Дејл Фишер, шеф на Глобалната мрежа за предупредување и одговор на епидемијата координирана од Светската здравствена организација, изјави дека нема да се вратиме во нормала наскоро, објави британскиот весник „Гардијан“.

„Знаеме дека мора да постигнеме колективен имунитет и тоа ни треба во повеќето земји, така што тоа нема да се случи во 2021 година“, рече тој.

Можеби има некои земји кои би можеле да го постигнат тоа, но и тогаш ситуацијата нема да биде нормална, особено во однос на контролата на границата, додаде Фишер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести