24.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Во јужниот Пацифик се излеаја 40.000 литри нафта

Најчитани вести

Чилеанските власти ја истражуваат нафтената дамка што настанала со излевање на 40.000 литри нафта кај еден остров во јужен Пацифик, сооопшти чилеанската морнарица.

Рударската компанија ЦАП соопшти дека дамката настанала поради излевање на нафта од нивниот терминал на островот Гуарело, јавија британските медиуми.

Чиле почна акција за сузбивање на последиците од излевањето на нафтата врз околината, а причината зошто дојде до загадувањето се уште се испитува, соопшти морнарицата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com