17.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Во Шпанија запленета јахта на руски олигарх, вредна 140 милиони долари

Најчитани вести

Шпанските власти привремено ја запленија јахтата на рускиот олигарх Сергеј Чемезов, сојузник на рускиот претседател Владимир Путин.

Чемезов е поранешен офицер на КГБ кој раководи со државниот конгломерат Ростек.

Суперјахтата Валери, долга 85 метри и вредна 140 милиони долари e запленета во Барселона. Бродот пловеше под знамето на Свети Винсент и Гренадини. Бродот е регистриран на поќерката на Чемезов, Анастасија Игнатова, преку компанија од Британските Девствени Острови.

Чемезов беше санкциониран од САД во 2014 година и од Велика Британија во 2020 година поради руската анексија на Крим. Американските санкции беа насочени и кон поќерката на Чемезов, како и неговата сопруга и син.
Западните земји воведоа санкции за руските милијардери, ги замрзна државните средства и отсече голем дел од рускиот корпоративен сектор од глобалната економија по руската инвазија врз Украина на 24 февруари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com