16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Во Чешка на сила вонредна состојба

Најчитани вести

Во Чешка од денеска стапува на сила вонредната состојба прогласена од владата поради големиот прилив на бегалци од Украина.

Вонредната состојба ќе трае 30 дена, а владата може да ја продолжи доколку е потребно, јавува Си-Ен-Ен.

Премиерот Петр Фијала претходно изјави дека вонредната состојба се воведува од чисто технички причини, со цел Чешка да се справи со приливот на бегалци и дека тоа нема да има влијание врз граѓаните на таа земја.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com