8.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Во Чешка денеска и утре се одржуваат парламентарни избори

Најчитани вести

Чесите денеска и утре избираат нов парламент и според анкетите, можно е центристичката партија на актуелниот премиер Андреј Бабиш „Акција на незадоволни граѓани“ да излезе на прво место со околу 25 проценти од гласовите.

Меѓутоа, ова нема да биде доволно за да има мнозинство во парламентот и да управува самостојно.

Неколку опозициски партии со политички позиции кои се приближуваат кон традиционалните политички текови на еу ги премостија разликите и формираа две големи опозициски коалиции кои ќе се обидат да го соборат од власт евроскептичниот премиер.

Името на бабиш беше вмешано во скандал предизвикан од меѓународната новинарска истрага за пандорини документи, што може да влијае на изборите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com