17.8 C
Skopje
Sunday, March 26, 2023

Во чекор со конкуренцијата: Sony го претстави новиот Xperia 8 со три камери

Најчитани вести

Компанијата Sony го претстави новиот мобилен телефон Sony Xperia 8 кој е прилагоден на актуелните трендови.

Новиот Sony има класичен екран со дијагонала од 6 инчи и FHD+ резолуција. LCD панелот е заштитен со Gorilla Glass 6, исто како и задната страна од телефонот, а рамката е алуминиумска.

Спецификации:

Задната камера е со ултраширок објектив со 12 MPx f/1.8 + 8 MPx f/2.4. Селфи камерата има резолуција од 8 MPx f/2.0.

Потоа, Snapdragon 630 чип со 4 GB RAM и 64 GB меморија, со можност за втора сим картичка и слот за мемориска картичка.

Батеријата е со капацитет од 2.760 mAh.

Оперативниот систем е Android 9.0 Pie, има NFC, Bluetooth, Wi-Fi, USB Type-C и Sony Android UI.

Моделот во Јапонија чини 505 долари, а цената во Европа ќе биде малку пониска./kajgana.com

Најнови вести