27.8 C
Skopje
Saturday, July 24, 2021

Во Хрватска 823 новозаразени со коронавирус, 12 починати

Најчитани вести

Во последните 24 часа евидентирани се 823 нови случаи на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а тестирани се 5.945 лица. Бројот на активни случаи во Хрватска денес е 4.522.

Меѓу нив, 811 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 78 се на апарати за дишење. Починале 12 лица.

Од 25 февруари 2020 година, кога е забележан првиот случај на зараза во Хрватска, вкупно 249.661 лице се заразени со новиот коронавирус, од кои 5.647 починале, вкупно оздравеле 239.492 лица, од кои 578 во последните 24 часа. До денес се тестирани вкупно 1.416.328 лица. Во моментов има 17.012 лица во самоизолација.

Бројките значат дека учеството на новозаразените меѓу тестираните денес е речиси 14 проценти.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести