18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Во Хрватска 505 новозаразени со коронавирус, 14 починати

Најчитани вести

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 505 нови случаи на инфекција со коронавирус, а 14 лица починаа.

Бројот на активни случаи е 3046. Во последните 24 часа биле тестирани 5071, а вкупно биле тестирани 1.332.840 лица.

Во болниците има 780 лица, додека 73 се приклучени на апарати за дишење.

Во изминатите 24 часа во болницата се примени 54 пациенти и 54 се отпуштени, 378 лица закрепнале.

Од 25 февруари 2020 година, кога беше регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, починаа 5.503 лица. Просечната возраст на починатите е 75 години, тие се лица со повеќе коморбидитети.

Владата најави дека некои од епидемиолошките мерки ќе бидат релаксирани од понеделник. Дозволени се тренинзи во затворени простории, угостителите ќе можат да ги отворат терасите со растојание помеѓу масите од три метри. Музика не смее да се пушта, а работното време ќе биде до 22 часот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com