-0.2 C
Skopje
Sunday, December 5, 2021

Во Хрватска речиси двојно поголем број на новозаболени од коронавирус

Најчитани вести

Според денешниот пресек на епидемиолошката состојба во Хрватска, бројот на новозаразени со коронавирус е двојно зголемен во споредба со претходниот (повеќе од 3.200), а епидемиологот Бернард Каиќ предупреди дека е исто толку лош како и на почетокот на вториот бран на крајот на минатата година.

„Мислам дека затворањето на терасите е една од работите што ќе се најдат на маса“, рече Каиќ за загрепската Н1 телевизија.

Во однос на вакцината на „Астра зенека“, Каиќ посочува дека во Хрватска немало случаи на тромботична тромбоцитопенија.

Тој додаде дека во моментов нема доволно податоци за промена на препораките во врска со оваа вакцина.

Премиерот Андреј Пленковиќ синоќа изјави дека имунизацијата со таа вакцина ќе продолжи во Хрватска, по објавувањето на најновото мислење на Европската агенција за лекови.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com