27.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Во Хрватска, по топлотниот бран, стига невреме

Најчитани вести

По топлотниот бран што ја погоди Хрватска, стига невреме во земјата, а град веќе падна на границата со Словeнија и Унгарија, пренесе „Индекс.хр“.

Во Хрватска вчера беа забележани рекордно високи температури.

Според првичните анализи, вчерашниот бил најтоплиот јунски ден на Истра во историјата на метеоролошките мерења.

Оваа информација ја јави метеоролошкиот портал „Истра мет“, кој додава и дека со тоа тоа е соборен рекордот стар 16 години, а забележана е температура од 38,5 степени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com