33.8 C
Skopje
Wednesday, June 23, 2021

Во Хрватска почнуваат пилот проекти за забави со вакцинирани граѓани

Најчитани вести

Хрватскиот Национален штаб за цивилна заштита нема да ги олесни епидемиолошките мерки до крајот на месецот, но затоа ќе спроведе пилот проект за одржување на разни настани во кои ќе учествуваат само целосно вакцинирани граѓани, односно луѓе кај кои минале две седмици од втората доза на вакцината.

После тоа ќе бидат организирани собири на кои ќе бидат присутни оние што имале коронавирус во последните шест месеци, пренесува Јутарњи лист. Една недела по настанот, учесниците на ваквите собири ќе бидат тестирани со ПЦР тестови, и ако се покаже дека немало пренесување на инфекцијата, постепено ќе се зголеми бројот на оние кои ќе можат да присуствуваат на вакви настани.

Се истакнува дека сите учесници ќе учествуваат доброволно, и за време на настанот, тие нема да носат маски или да одржуваат физичка дистанца.

Од резултатите зависи дали следниот чекор кон поголемо отворање ќе биде дозволување концерти и други поголеми настани со повеќе луѓе кои имаат некаква форма на заштита.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести