Home » Во Хондурас уапсена шефица на картел за која САД нудеа пет милиони долари

Во Хондурас уапсена шефица на картел за која САД нудеа пет милиони долари

by Журнал.мк

Властите во Хондурас ја уапсија Херлинда Бобадила, шефица на картелот Монтес, по барање за нејзина екстрадиција, како и на нејзините синови, од страна на САД, јавија американски медиуми.

Во текот на вчерашниот ден, полицијата ја приведе 62-годишната Бобадила, по вооружен судир при што загина нејзиниот син, Тито Монтес.

Според началникот на националната полиција, Густаво Санчез Веласкез, приведени се уште три лица. Повеќе детали за инцидентот не беа соопштени.

Во обвинението на САД се тврди дека Бобадила и нејзините двајца синови, Хуан Карлос Монтес Бобадила и Тито Монтес Бобадила, се водачи на организацијата Монтес, што во централноамериканската земја добива кокаин од Јужна Америка.

Американските власти нудеа дури пет милиони долари како награда за информација што ќе доведе до апсење на Бобадила.

Другиот син на Бобадила, Ное Монтес Бобадила, е уапсен во 2017 година и екстрадиран во САД, каде беше осуден на 37 години затвор поради трговија со дрога.

Хондурас досега екстрадираше најмалку 30 свои државјани во САД поради обвиненија поврзани со трговија со дрога.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More