-3.2 C
Skopje
Wednesday, January 19, 2022

Во Холандија уапсена двојка поради бегство од ковид хотел

Најчитани вести

Холандската жандармерија соопшти дека на аеродром во Амстердам е уапсиле двојка која „побегнала” од хотел во Амстердам, каде патниците кои пристигнале од Јужна Африка позитивни на ковид-19 биле ставени во карантин.

Портпаролот на жандармеријата изјави дека двајцата биле уапсени во авион што се подготвувал да полета за Шпанија и 30-годишниот Шпанец и 28-годишната Португалка се предадени на здравствените власти.

Инцидентот се случи откако холандските власти објавија дека 13 лица, од вкупно 61 тестирани, биле позитивни на коронавирус меѓу патници кои пристигнале со два лета до аеродромот во петокот. Тие се заразени со новиот сој Омикрон на коронавирусот. Против двајцата „бегалци” ќе биде поднесена тужба за нарушување на јавната безбедност.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com