19.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Во Хаг сослушување на Кадри Весели

Најчитани вести

Претседателот на косовската Демократска партија, Кадри Весели, треба да биде сослушан денеска во Хашкиот специјален суд. Овој суд е формиран во 2015 година за да ги идентификува и гони поранешни членови на ОВК кои извршиле злосторства врз Срби и други неалбанци. Не е познато дали Весели бил повикан како сведок или осомничен на рочиштето, пишува приштинскиот весник Зери. Весели првично требаше да се појави во Специјалниот суд на 4 декември, но неговото рочиште беше одложено за денеска. Весели беше член на ОВК и раководител на косовската разузнавачка служба.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com