12.8 C
Skopje
Saturday, November 27, 2021

Во Франција од денеска без маски на отворено

Најчитани вести

Во Франција носењето маска на отворено од денеска не е задолжително, освен во одредени околности како што се собири, преполни места или стадиони, изјави францускиот премиер Жан Кастекс. Премиерот најави дека полицискиот час, кој започнува во 23 часот, ќе биде откажан в недела.

„Таквата одлука беше донесена затоа што епидемиолошката состојба се подобри побрзо отколку што се надевавме“, рече Кастекс по состанокот на владата. Премиерот додаде дека со две дози на вакцина против коронавирусот треба до крајот на август ќе бидат вакцинирани 35 милиони од вкупно 67 милиони француски граѓани.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com