18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Во Франција одложени локалните избори поради епидемијата на Ковид-19

Најчитани вести

Француските локални избори, закажани за март се одложени за јуни поради епидемиолошката состојба во државата. Тоа го одлучи синоќа Сенатот на францускиот Парламент.

Гласањето ќе се одржи на 13 и 20 јуни.

Одложувањето на изборите се должи на загриженоста што новиот коронавирус може брзо да се шири меѓу луѓето во и околу избирачките места.

Избори ретко се одложуваат во Франција, но ланските општински избори беа исти одложено од март за јуни по првиот воведен национален карантин поради коронавирусот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com