9.8 C
Skopje
Monday, October 18, 2021

Во Украина пронајдени остатоци од илјадници жртви на чистките на Сталин

Најчитани вести

Во околината на Одеса се пронајдени масовни гробници со остатоци од илјадници лица убиени во чистките на Сталин во триесеттите години на минатиот век, што е една од најголемите такви масовни гробници во Украина, соопштија властите во средата.

На површина од пет хектари до денеска се пронајдени 29 гробови со посмртни останки на 5.000 до 8.000 луѓе, во близина на аеродромот во Одеса, изјави за француските меидуми, Сергеј Гукалук, шеф на Институтот за национално сеќавање.

Меѓутоа, се додека трае ископувањето оваа бројка се уште може да расте. Остатоците се пронајдени откако локалните власти наредија пробен ископ за да се одобри работа за проширување на аеродромот, бидејќи веќе беа пронајдени масовни гробници на местото.

Гучаjук изјави дека жртвите, жители на таа област, советската тајна полиција НКВД, претходникот на КГБ, главно биле убивани со куршум во задниот дел на главата. Жртвите биле погубени меѓу 1937 и 1939 година, за време на владеењето на теророт на Сталин.

Според него, нема да може да се идентификуваат жртвите бидејќи Москва, која ги чува документите за тие чистки означени како тајни, „нема да ги предаде“ на Украина поради тензијата меѓу двете земји.

-За време на пробните ископувања во 1993 и 2008 година, беа откопани речиси 1.600 останки, рече Гукаjук.

Според украинските историчари, за време на чистките на Сталин во 1930 -тите го логорите гулази биле егзекутирани или затворени стотици илјади Украинци.

Едно од најозлогласените места за масовни егзекуции е шумата во близина на селото Бикивнија, недалеку од Киев, каде што биле убиени и погребани десетици илјади жртви од 1937 до 1941 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com