14.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Во Узбекистан работодавците можат да ги отпуштат невакцинираните вработени

Најчитани вести

Узбекистанските власти усвоија закон според кој работодавците имаат право да не вработуваат или да ги отпуштат оние кои не се вакцинирани против коронавирусот, соопштија денес узбекистанските државни медиуми.

Таа мерка доаѓа во рамки на напорите на власите на Узбекистан да ја забрзаат вакцинацијата на населението поради делта сојот на коронавирусот кој е присутен во земјата.

Претпријатијата од сега ќе можат да ги „суспендираат“ вработените кои ќе одбијат да се вакцинираат против коронавирусот.

Исклучок ќе бидат вработените кои од здравствени причини не можат да примат вакцина, се наведува во законот кој го потпиша претседателот на Узбекистан Чавкат Мирзиојев.

Узбекистан со 34 милиони жители досега регистрираше повеќе од 130.000 заразени со коронавирусот од кои 890 починаа.

Земјите со кои граничи, Таџикистан и Туркменистан, воведоа задолжителна вакцинација за возрасните, додека Казахстан во јули наложи задолжително вакцинирање за повеќето вработени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com