18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Во Турција вакцинирани 5,2 милиони луѓе

Најчитани вести

Во Турција за еден месец со првата доза на кинеската вакцина „Синовак – Биотек“ против коронавирус се вакцинирани 5,2 милиони луѓе, соопшти Министерството за здравство.

Анкара ја започна вакцинацијата на 14 јануари, а започна со здравствените работници и старите лица.

Податоците покажуваат дека повеќе од 5,2 милиони луѓе примиле барем една доза од вакцината.

Околу 900.000, вклучително и високи владини претставници, примиле и втората доза

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com