10.8 C
Skopje
Thursday, February 2, 2023

Во Тунис забрането носење никаб

Најчитани вести

Тунискиот премиер Јусеф Чахед го забрани носењето никаб во јавните институции поради безбедносни причини, соопшти денеска неименуван официјален извор за „Ројтерс“.

Одлуката беше донесена по самоубиствениот напад во вторникот.

Тоа е трет напад што се случи во рок од една недела, во време кога Тунис се подготвува за есенските избори и на врвот на туристичката сезона во која земјата се надева дека ќе забележи рекорден број посетители, објави агенцијата.

Исламската држава презеде одговорност за сите три напади.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести