Home » Во Тетово „Илинден“ ќе се чествува во организација на Сојузот на борци

Во Тетово „Илинден“ ќе се чествува во организација на Сојузот на борци

by Журнал.мк

Незаинтересираноста на општинските власти за прослава на државните празници трае подолг период, вели претседателот на Сојузот на борци. Јоцко Димитриевски.

Историјата не треба да ја забораваме оти преку неа се гради државата, но за жал најповиканите локалните власти имаа игнорантски однос кон неа.

Поголем дел од граѓаните велат дека празникот ќе го прослават дома. оти нема активности во градот по повод Илинден. Некои, ниту знаат дека утре е празник

Инаку. Споменикот на револуцијата е еден ретките во градот кој наместо локалната самоуправа го одржуваат здруженијата, како Сојузот на борци. Спомен бистите на двата народни херои од НОБ, отстранети од градскиот плоштад во 2006 година поради негова реконструкција, општината одбива да ги врати назад.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More