26.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Во Струмица почна фестивалот посветен на актерите – за наградата „Ристо Шишков“

Најчитани вести

Само актерот може да ни ја плесне вистината во лице бидејки тие како театарски луѓе ја осознаваат пред нас, ја претвораат во игра на која се восхитуваме и на сопствената мизерност, нечовечност, малодушност. 

Со овие зборови младата пеотеса Мицева го најави фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ на кој ќе се величи актерот и актерската игра, а почна синоќа во Струмица.

40 актери од земјава, Хрватска и Бугарија конкурираат за наградата за најдобро актерско остварување. Ланскито лауреат  Благоја Чоревски им упати порака на своите колеги  дека наградата „Ристо Шишков“ е посебна. 

Фестивалот на кој ќе се додели награда за најдобро актерско остварување годинава ќе трае до 12 септември и Струмица ќе биде во знакот на бардот на македонското глумиште.

ФКТ „Ристо Шишков“ е дел и од мрежата на театарски фестивали во Југоисточна Европа „НЕТА“ која ќе додели исто така награди за најуспешните.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com