27.8 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Во стомакот на мртов елен во Тајланд, пронајдени 7 килограми пластика и ѓубре

Најчитани вести

Во стомакот на мртов елен пронајден во национален парк во северниот дел на Тајланд најдени биле 7 килограми ѓубре.

Службениците од националниот парк во желудникот на животното, меѓу останатото, пронашле и машки гаќи, пластични кеси и веќички за инстант кафе.

Кун Сатхан, официјален претставник на националниот парк, рече дека еленот хранејќи се, долго време консумирал и од пластиката која e расфрлана низ паркот.

Претходно, во националниот парк регистриран е уште еден ваков случај на смрт на животно.

„Веруваме дека еленот внесувал пластика и отпад долго време пред неговата смрт“, изјавил директорот на Националниот парк, за Би-би-си.

Тој најави проект за собирање на отпад во паркот, за кој ќе го ангажираат и локалното население. Директорот исто така најави едукација на локалното население и туристите за тоа како фрлената пластика во националниот парк штети на животната средина и на животните.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com