8.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

Во Србија ќе се гради фабрика за производство на кинеските вакцини „Синофарм“

Најчитани вести

Во Србија ќе се гради фабрика за производство на вакцини од кинескиот производител „Синофарм“. Меморандумот за разбирање и соработка за производство на кинеската вакцина во Србија беше потпишан во Белград меѓу Србија, кинескиот производител на вакцини и партнер од Обединетите Арапски Емирати.

Потпишувањето на Меморандумот е првиот конкретен чекор кон изградба на фабрика за вакцини во Србија, а според српската премиерка, Ана Брнабиќ целта е фабриката да се изгради до крајот на годинава.

-Имаме амбициозни цели. Целта е да се изгради фабрика за производство на вакцини до крајот на годинава, а паралелно да се работи на полнење до крајот на годината и да има десет милиони дози вакцини што се наполнети во Србија, а веднаш после тоа да започнеме сеопфатно производство – изјави Брнабиќ.

Таа посочи дека ова е важен чекор за Србија, но и за регионот, бидејќи вакцината ќе биде блиску, ќе биде подостапна и ќе може да придонесе за интензивирање на борбата против пандемијата на корона вирусот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести