19.8 C
Skopje
Thursday, June 17, 2021

Во Србија улица ќе биде именувана по Тоше Проески

Најчитани вести

Во Јабука кај Панчево улица ќе биде именувана по македонската музичка ѕвезда Тоше Проески кој прерано не напушти и загина кај Нова Градишка во Хрватска.

Предлогот улицата во Јабука, каде што живеат голем број Македонци, да го носи името на Проески кој загина во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка во 2007 година е испратен до Градското собрание на Панчево. Жителите на Јабука на овој начин сакаат да му се оддолжат на својот славен сонародник. Ова ќе биде првата улица во Србија именувана по Проески.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести