Home » Во Србија регистриран прв случај на зараза со вирусот Западен Нил

Во Србија регистриран прв случај на зараза со вирусот Западен Нил

by Журнал.мк

Во Општата болница во Пожаревац, регистриран е прв случај во Србија на зараза со вирусот Западен Нил, кој се пренесува од комарци на луѓе, кај жена (46) од местото Набрѓе крај Пожаревац.

Жената е во добра општа состојба и се чека потврда за присуство на вирусот и од вториот примерок земен од пациентката, соопштија на веб-страницата на градот Пожаревац.

Поради ова, а врз основа на информации за идентификација на присуство на вирусот кај комарците, Штабот за вонредни ситуации на Пожаревац донесе одлука за преземање мерки за сузбивање на комарците на територијата на тој град.

Инаку, вирусот Западен Нил во Србија е присутен од 2012 година и во 90 отсто од случаите поминува без симптоми или знаци на болеста, а е дијагностициран кај комарците во Белград, Пожаревац и Панчево.

Заразените комарци го пренесуваат вирусот само на своето потомство и на луѓето, а преносот на вирусот меѓу две лица не е возможен преку контакт.

Институтот „Батут” од Белград им препорача на граѓаните да користат спрејови против комарци на отворените делови од телото кога се на отворено, да носат светла, удобна облека со долги ракави и панталони и да избегнуваат да бидат на отворено во периодот на најинтензивна активност против комарците на самрак и наутро.

Исто така, се препорачува употреба на заштитни мрежи против комарци на прозорците, вратите и околу креветот, доколку е можно, престој во климатизирани простории, избегнување области со голем број на инсекти, како што се шуми и мочуришта.

Исто така, барем еднаш неделно треба да се испразни водата од саксии, садови за храна и вода за домашни миленици, од канти, буриња и лименки и да се отстрануваат фрлените гуми и други предмети што можат да собираат вода.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More