16.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

Во Србија распишани претседателските избори

Најчитани вести

Претседателот на српското Собрание, Ивица Дачиќ, ги распиша изборите за претседател на Србија, кои во таа земја ќе се одржат на 3 април, заедно со вонредните парламентарни и локални избори.

Рокот за поднесување листи за парламентарните избори и кандидати за претседателските избори е до 12 март на полноќ.

Во согласност со Уставот и законите, претседателските избори се распишуваат 90 дена пред истекот на мандатот на претседателот, јави Радио телевизија на Србија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com