-0.2 C
Skopje
Sunday, December 5, 2021

Во Србија пристигнаа 106.000 вакцини на „Фајзер“

Најчитани вести

Министерството за здравство соопшти дека денес во Србија пристигнала редовната достава на вакцините на „Фајзер-Бионтек“.

Во Србија пристигнале 106.470 дози на вакцина против коронавирус кои биле доставени до Институтот „Торлак“.

Премиерката Ана Брнабиќ вели дека повеќе од 211 000 вакцини од тој производител се очекува да пристигнат во Србија следниот вторник.

„Се надеваме на уште еден контингент од 500.000 вакцини на „Синофарм“, но исто така и на вакцината „спутник В“.

Таа потсети дека Србија нарачала близу 15 милиони вакцини, за што има потпишано договори, нагласувајќи дека интересот за вакцинација не се намалува.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com