9.8 C
Skopje
Sunday, October 17, 2021

Во Србија од утре започнува вакцинација со трета доза против Ковид-19

Најчитани вести

Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, министерка за труд, вработување и социјални работи во Владата на Србија, изјави дека вакцинацијата со третата доза против коронавирусот ќе започне во вторник и дека ќе им биде препорачана на сите граѓани кои ја примиле втората доза пред повеќе од шест месеци.

Таа рече дека третата доза нема да биде задолжителна, односно дека препораките се упатени до сите групи на население со намален имунитет.

„Луѓето кои се на хемодијализа, кои имале трансплантација на органи, секој што е на некаква имуносупресивна терапија, лица постари од 70 години, на лица во институции за социјална заштита, ќе им биде препорачана на патниците во меѓународниот сообраќај, бидејќи голем број луѓе кои биле на одмор се вратени заразени“, рече таа.

Додаде дека третата доза од вакцината им се препорачува на вработените во здравствените институции, за кои надлежните проценуваат дека имаат „должност и обврска да ја заштитат својата професионална средина“ со спречување на ширењето на коронавирусот.

Кисиќ Тепавчевиќ посочи дека давањето повеќекратни вакцини против оваа заразна болест не е невообичаена практика во моментов, и нагласи дека се очекува да бидат објавени научни трудови за таквата практика.

„Она што е важно е што голем број граѓани прашуваат која вакцина да ја примаат. Видовме во претходниот период дека земјите што немаа доволно вакцини (во првите две дози) дадоа различни вакцини, беа тестирани сите потенцијални комбинации, кои се покажаа како безбедни “, рече Кисиќ Тепавчевиќ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com