15.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Во Србија ограничување на цените на храната за уште 60 дена

Најчитани вести

Владата на Србија ги ограничи цените на основните прехранбени производи на уште 60 дена, додека ограничената просечна цена на евро дизелот и евро дизел премиум горивото БМБ во големопродажба се зголеми за седум динари. Уредба за ограничување на цената на основните прехранбени производи се однесува на шеќерот во пакување од еден килограм, брашното тип Т-400 и тип Т-500 во пакување до пет килограми, маслото за во пакување од еден литар и свински бут.

Од Владата посочија дека уредбата е продолжена со цел дополнително да се заштити пазарот, односно да се спречат деформации во формирањето на цените на овие намирници. Членовите на Владата донесоа одлука и за привремено намалување на акцизите на нафтените деривати за 15 насто од најавените усогласени износи на нафтените деривати и тоа за оловниот бензин, безоловен бензин и гасните масла. На денешната седница беше донесена одлука за исплата на еднократна парична помош, во износ од по 10.000 динари, на вработени во предучилишни установи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com