30.8 C
Skopje
Tuesday, July 27, 2021

Во Србија дадени 1.792.912 дози вакцини, и натаму меѓу првите

Најчитани вести

Во Србија досега се дадени 1.792.912 дози вакцини против коронавирус, а 647.019 лица ја примиле и втората доза, покажуваат најновите податоци на Владата на Србија.

Србија е убедливо прва во регионот според бројот на вакцини на милион жители, по што следат Унгарија, Словенија, Романија, Хрватска, Бугарија, Албанија и Црна Гора.

Исто така, Србија е прва во регионот според бројот на дадена втора доза на милион жители, по што следуваат Романија, Унгарија, Словенија, Хрватска, Бугарија и Албанија.

Според вкупниот број вакцини и ревакцинации, Србија е втора во регионот, по Романија.

Во однос на бројот на оние кои примиле втора доза на вакцина на милион жители, Србија е прва во Европа, а кога станува збор за бројот на ревакцинации на милион жители во светот, Србија е на шестото место, по Израел, Сејшели, Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и САД.

Кога станува збор за бројот на вакцинации на милион жители, Србија е на осмото место во светот – по Израел, Сејшели, Обединетите Арапски Емирати, Велика Британија, САД, Малдиви и Чиле, и на второто место во Европа, по Велика Британија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести