3.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Во Софија состанок на меѓувладината работна група за европска соработка

Најчитани вести

Во Софија денеска треба да се одржи состанок на меѓувладината работна група за европска соработка – зелена транзиција, дигитална трансформација и владеење на правото.

За време на средбата ќе биде потпишан меморандум за разбирање за поштенска соработка меѓу Бугарски пошти ЕАД и АД „Пошта на Северна Македонија“ и двегодишна програма за спроведување на Договорот меѓу македонското и бугарското Министерството за животна средина потпишан во 2019 година.

На состанокот ќе присуствуваат вицепремиерите за европски прашања, Бојан Маричиќ, и за политики за добро владеење, Славица Грковска, како и министрите за животна средина и за информатичко општество и генералниот директор на Пошти, најави Секретаријатот за европски прашања.

Бугарија почна да ја блокира македонската европска интеграција во 2020 година, најпрво со инсистирање на теми поврзани со историјата и јазикот. Подоцна бугарскиот претседател Румен Радев почна да инсистира и на правата на македонските Бугари. Првин беше формирана само работна група за историски и образовни прашања, а годинава новиот премиер на Бугарија Кирил Петков формираше и други работни групи, од областа на економијата, културата, инфраструктурата итн, но и тој рече дека нема да се откажат од историјата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com