Home » Во Словенија е во тек предвремено гласање за изборите в недела

Во Словенија е во тек предвремено гласање за изборите в недела

by Журнал.мк

Во Словенија е во тек предвременото гласање за 90 пратеници во Народното собрание. Отворени се 96 избирачки места, по едно во секоја од изборните единици низ државата, а може да гласаат лицата кои нема да бидат во местото на живеење в недела или од други причини.

Право на глас имаат околу 1,65 милиони гласачи кои ќе го одредат составот на идната влада. Од 90 пратеници, 88 ќе бидат избрани од списокот на пријавените кандидати од 21 партија и граѓанска организација, а останатите двајца ќе бидат припадници на италијанското и унгарското малцинство.

Претставниците на малцинствата се избираат само од полнолетните граѓани на овие заедници во местата каде што живеат. Изборната кампања ќе продолжи до петок на полноќ, кога почнува изборниот молк.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More