18.8 C
Skopje
Friday, October 7, 2022

Во Скопје вчера санкционирани 48 возачи за пребрзо возење, тешко повреден патник во автобус

Најчитани вести

Скопје, 16 јули- Патник во автобус се здобил со тешки телесни повреди во една од вкупно 14 сообраќајки во текот на вчерашниот ден, а во осум со полесни повреди се здобиле 12 лица. Во пет била причинета само материјална штета.

Од СВР Скопје информираат дека вчера сообраќајната полиција санкционирала 48 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, пет возачи го управувале возилото под дејство на алкохол, 16 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, тројца почетници, пет возачи поминале на крстосница на црвено светло, еден возач не дал првенство на минување на обележан пешачки премин, еден возач за неправилно престројување, шест возачи за неправилно престигнување, 17 возачи за не носење заштитен шлем, шест возачи за не користење сигурносен појас и тројца возачи кои користеле мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

Санкционирани се и двајца пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин.

Од сообраќај биле исклучени 15 нерегистрирани возила.

Затекнати биле 74 возила непрописно паркирани, а со помош на специјалното возило „пајак“, отстранети биле 69 возила.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com