8.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

Во Скопје викендот се случиле 30 сообраќајки, повредени 17 лица

Најчитани вести

Скопје, 22 јули- Шест лица се здобиле со потешки повреди, а 11 се полесно повредени во 13 од вкупно 30 сообраќајни незгоди што се случиле изминатиот викенд на подрачјето на Град Скопје. Повредени биле еден возач на мопед, еден возач, двајца сопатници на патнички возила и двајца велосипедисти. Во 17 сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.

Според податоците на СВР Скопје, од сообраќај се исклучени 232 возачи кои возеле побрзо од  дозволеното, 39 кои биле под дејство на алкохол, 62-ца пред да се стекнат со правото на управување моторно возило и пет возачи почетници.

Сообраќајната полиција издала 144 казни за непрописно паркирање, 53 за нерегистрирани возила и една казна за претовар. Со специјалното возило „пајак” подигнати се 103 возила.

Санкционирани се и двајца пешаци кои поминале коловоз подалеку од пешачки премин, 12 кои поминале крстосница на црвено светло, тројца возачи кои не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, четири возачи за неправилно престројување и седум за неправилно престигнување.

За време на викендот сакционирани се и 22 возачи кои зборувале на мобилен телефон додека возеле, 13 возачи кои не носеле сигурносен појас и 44 возачи на мопед, мотор и мотоцикл кои не носеле заштитен шлем.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести