27.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Во Сисачко-мославачката жупанија пријавени над 32.000 оштетени објекти по серијата земјотреси

Најчитани вести

Сисачко-Мославичката жупанија соопшти дека досега примиле пријави за вкупно 32.567 оштетени згради во серијата земјотреси што ја погодија централна Хрватска, а во околу половината од нив – 15.187 веќе е извешена инспекција.

Поради надворешни влијанија 179 згради се неупотребливи, а поради штета предизвикана од разорните земјотреси уште 2.032, пренесе Хина.

Привремено се неупотребливи и потребен е детален преглед за 1.615 објекти, а привремено неупотребливи и потребни се итни мерки за санација за 1.932 објекти.

Има и 5.673 објекти што се употребливи со препорака за интервенирање во нив, се наведува во извештајот на Сисачко-мословачката жупанија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com