9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Во светот повеќе од 94 милиони луѓе заразени со Ковид-19

Најчитани вести

Од почетокот на пандемијата со Ковид-19 до денеска во светот се инфицирале 94.315.331 човек, а во моментот активни се 24.950.778 случаи, се наведува на сајтот на „Ворлдометерс“.

Од последици од Ковид-19 починале 2.017.913 луѓе, а оздравеле 67.346.640.

Најголем број на заразени има во САД – над 24 милиони луѓе, потоа следи Индија со над 10,5 милиони, Бразил со повеќе од 8,3 милиони, потоа Русија со над 3,5 милиони и Велика Британија со над 3,3 милиони инфицирани луѓе.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести