17.8 C
Skopje
Sunday, July 25, 2021

Во САД ќе формираат центар за борба со странско мешање во избори

Најчитани вести

Американската администрација соопшти дека ќе формира нов центар како одговор на акциите за кои американската разузнавачка заедница вели дека се обиди на Русија и други противници да се мешаат во изборите во САД.

Центарот против злонамерно странско мешање ќе биде дел од Кабинетот на директорот на националното разузнавање, кој ја координира размената на информации помеѓу американските разузнавачки агенции. Новата структура ќе се фокусира на „координирање и интегрирање на разузнавачки податоци, здружување на различни експерти за подобро разбирање и следење на предизвикот“, објави „Политико“.

Вашингтон ја обвинува Москва за мешање во претседателските избори во 2016 и 2020 година.Во март беше декласифицирано дека рускиот претседател Владимир Путин наредил акција за помош на поранешниот претседател Доналд Трамп минатата година. Во документот се вели дека Иран се обидел да ги доведе во сомнеж резултатите од изборите, а Кина анализирала, но не преземала влијателни операции.

Аврил Хејнс, директор на Националното разузнавање на САД, овој месец зборуваше пред Конгресот за формирање на новиот центар. Кабинетот на директорот за национално разузнавање соопшти дека нема официјален датум од кој центарот ќе почне со работа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести