8.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

Во САД уапсен поранешниот претседател на Перу

Најчитани вести

Врз основа на издадена потерница, во САД уапсен е поранешниот претседател на Перу, Алехандро Толедо, соопшти Канцеларијата на јавниот обвинител во Лима.

Толедо, кој во Перу се смета за бегалец, одби да ја почитува одлуката на локалниот суд и да помине 18 месеци во притвор пред судењето под обвинение за наводна корупција во случај поврзан со бразилската градежна компанија Одебрехт. Толедо негираше дека е виновен.

Тој беше претседател на Перу од 2001 до 2006 година, а последните години живее во Калифорнија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести