17.8 C
Skopje
Saturday, July 31, 2021

Во САД регистрирана рекордна продажба на оружје по масовните престрелки

Најчитани вести

Продажбата на оружје во САД достигна рекордна бројка втора година по ред, по периодот во кој имаше масовни престрелки секоја недела, пишува „Њујорк пост“.

Федералното биро за истраги (ФБИ) примило огромен број барања за проверка на купувачите од лиценцирани продавници за продажба на оружје во текот на 2021 година, покажуваат федералните податоци.

Според њујоршкиот весник, ФБИ во јануари проверило четири милиони купувачи, 3,4 милиони во февруари и 4,7 милиони во март.

Тоа е зголемување во однос на минатата година, кога биле направени 2,7 милиони проверки во јануари, 2,8 во февруари и 3,7 милиони во март.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести