28.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

Во САД одложена препораката за вакцината „Џонсон и Џонсон“

Најчитани вести

Експертската комисија во Центарот за контрола и превенција на болести во САД (ЦДЦ) донесе одлука да го одложи решението за вакцината на „Џонсон и Џонсон“.

По вонредниот состанок, ЦДЦ објави дека треба да соберат повеќе информации пред да издадат препорака.

Федералните здравствени агенции на САД повикаа на итен прекин на употребата на вакцината со единечна доза откако шестмина Американци развија тромб во период од две недели по приемот на вакцината. Станува збор за жени на возраст од 18 до 48 години. Една жена починала, а друга од Небраска се наоѓа во болница во критична состојба.

Веднаш потоа, американската корпорација „Џонсон и Џонсон“ соопшти дека ја одложуваат испораката на вакцината против Ковид-19 во Европа.

Следниот состанок на експертската комисија на ЦДЦ за вакцината се очекува за една недела.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести