21.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Во САД годинава извршени 22 смртни казни

Најчитани вести

Сојузната американска држава Тексас погуби затвореник осуден за убиство на неговиот надзорник, што е 22. смртна казна извршена годинава во САД.

Минатата година во Америка беа извршени 25 егзекуции, па државата беше седма во светски рамки по бројот на смртни казни, пренесе „Ројтерс“.

Откако смртната казна беше повторно воведена во 1976 година, сојузната државата Тексас има најголема стапка на погубени затвореници.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com