4.8 C
Skopje
Thursday, October 28, 2021

Во Русија најголем број на починати од коронавирус од почетокот на пандемијата

Најчитани вести

Русија регистрираше 929 смртни случаи од Ковид-19 во текот на претходните 24 часа, што е највисока бројка за еден ден од почетокот на пандемијата.

Владината кризна група објави дека од вчера регистрирала 25.133 нови случаи на инфекција, што е благ пораст во споредба со претходната ситуација.

Кремљ претходно апелираше до граѓаните да се вакцинираат против Ковид -19 и посочи дека ова е единствениот начин да се запре ширењето на коронавирусот.

Според податоците на веб -страницата „Ворлдометар“, повеќе од 7,6 милиони луѓе се заразени во Русија од почетокот на пандемијата, а над 212.000 лица починале.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com