1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Во пукање во Чикаго убиено 14-годишно момче

Најчитани вести

Во две неповрзани престрелки во Чикаго загина 14-годишник, а уште девет лица се повредени, објавија локалните медиуми.

Уште најмалку двајца тинејџери се во критична состојба и се наоѓаат во болница, пренесува полицијата.

Пет лица биле застрелани во првото пукање што се случило околу шест попладне. Пет минути пдоцна на друга локација, уште петмина биле застрелани во пукање на само три блока оддалеченост.

„Засега нема информации дека двете пукања се поврзани, но според првичните информации полицијата смета дека не се“, изјави Ернест Като, заменик началник на локалната полиција.

Оваа година во Чикаго се забележани 1.802 престрелки, што е зголемување за девет проценти во однос на минатата година и зголемување за 60 проценти во однос на 2019 година.

За време на првиот викенд во јули, 92 лица беа застрелани, а 16 беа убиени. Минатиот викенд 56 лица беа застрелани, а 11 починаа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести