17.8 C
Skopje
Saturday, July 31, 2021

Во протестите во Мјанмар приведени над 500 луѓе

Најчитани вести

Воената хунта на Мјанмар издаде потерници против шест познати личности во државата со обвинение за поттикнување штрајкови што парализираа многу владини канцеларии на протестите против пучот овој месец.

Оттогаш се уапсени вкупно 500 лица.

Доцна синоќа имаше судири меѓу полицијата и демонстрантите во Мандалај.

Полицијата денеска нареди десетици демонстранти да се разотидат од прометната раскрсница во близина на главниот универзитет во Јангон, најголемиот град во земјата. Подоцна, студентите мораа да се соберат во друг дел од градот.

Војската објави доцна синоќа дека шест познати личности, вклучително режисери, актери и пејач, се на листата за приведување поради поттикнување лица на бунт. Обвинетите можат да бидат осудени на две години затвор.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести