28.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Во Петриња почна вакцинација против коронавирусот

Најчитани вести

Епидемиолозите во Хрватска почнаа со вакцинација на граѓаните во областа Петриња со вакцината на „Модерна“.

Со оглед на тоа што станува збор за подрачје подложно на земјотреси и каде што има зголемен ризик од ширење на коронавирусот, било одлучено целата прва пратка на вакцината „Модерна“, 3.600 дози, да биде испратена во Петриња.

Први вакцината ја примија осумдесетина членови на службата за итни случаи и лица над 65 години. По нив, ќе се вакцинираат здравствените работници.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com