-5.2 C
Skopje
Wednesday, February 8, 2023

Во октомври е следниот состанок на Комисијата за историски прашања

Најчитани вести

Следниот состанок на Комисијата за историски прашања меѓу Бугарија и Република Северна Македонија ќе се одржи во октомври. Тоа е по барање на македонската страна, изјави за БНТ копретседателот на таа комисија Ангел Димитров.

– Нема напредок, но и нема што да се промени брзо. Речиси ништо не е исполнето со Договорот за пријателство и соработка. Тоа е главниот проблем, а не работата на историската комисија, изјави Димитров, иако призна дека историјата е најболната точка.

– Потребната катарза во историското размислување не може да се случи без политичка волја за тоа, а дипломатијата е само функција на политиката и не треба да се става акцент на тоа, нагласи Димитров.

Тој истакна дека компромиси во науката не само што не треба да се прават, туку и не треба да се очекуваат, а очигледно таков бил и ставот на нивните колеги од Северна Македонија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести