29.8 C
Skopje
Wednesday, June 29, 2022

Во Нигер во јули биле киднапирани најмалку 66 лица

Најчитани вести

Најмалку 66 цивили биле киднапирани во јули во југоисточниот дел на Нигер во близина на границата со Нигерија каде е активна џихадистичката група Боко харам, соопштија извори на ОН.

Според истите извори, од 66-те лица, 44 жени биле киднапирани само во јули.

ОН на почетокот на август соопштија дека 179 лица се киднапирани од јануари и оти киднаперите се вооружени групи активни во Нигер, меѓу кои е и Боко харам.

Локалните власти изразија уверување дека киднаперите се претежно припадници на Боко харам затоа што групата вообичаено бара пари поради тоа што е финансиски ослабена откако беа воведени построги безбедносни мерки со цел искоренување на џихадистите.

Властите додадоа дека многу цивили биле киднапирани и од локални банди кои немаат врска со Боко харам, но ги имитираат активностите на групата.

Некои лица биле ослободени откако бил исплатен откуп од околу 1.500 евра по човек.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com